Πρωταθλήτρια Νέων Γυναικών για το 2019 η ΝΕ Πατρών

Η ΝΕ Πατρών είναι η πρωταθλήτρια ομάδα της κατηγορίας υδατοσφαίρισης των Νέων Γυναικών για το 2019, αφού στον μεγάλο τελικό που διεξήχθη στο «Αντώνης Πεπανός» της Πάτρας επιβλήθηκε του Ολυμπιακού με 11-8, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με τέσσερα γκολ διαφορά (4-0 και 5-1 στην αρχή της δεύτερης περιόδου). Οι Πατρινές είχαν σε πολύ καλή ημέρα τις Μπιτσάκου και Λυκοθανάση που σημείωσαν από τέσσερα γκολ στην αναμέτρηση, ενώ παρά το εκρηκτικό ξεκίνημα της Μυριοκεφαλιτάκη, κατάφεραν να περιορίσουν τη φουνταριστή του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να μπαίνει εξαιρετικά διαβασμένος και να παίρνει προβάδισμα με 4-0 στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα. Μυριοκεφαλιτάκη (2), Φουντωνού και Κανετίδου έδωσαν μια σημαντική διαφορά στην ομάδα τους πολύ νωρίς. Η Μπιτσάκου μείωσε σε 4-1 πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου, ωστόσο η Μυριοκεφαλιτάκη έκανε το 5-1, το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου οκταλέπτου. Και τα δύο τελευταία γκολ σημειώθηκαν με πέναλτι, όπως και το 1-0 του Ολυμπιακού.

Στη δεύτερη περίοδο η ΝΕΠ σκόραρε με την Μπιτσάκου σε κόντρα, ωστόσο η Μυριοκεφαλιτάκη που ήταν ασταμάτητη μέχρι εκείνο το σημείο έκανε το 6-2. Το ημίχρονο έκλεισε με δύο γκολ της Μπιτσάκου (πέναλτι που κέρδισε η ίδια) και ένα της Λυκοθανάση που έβαλαν «φωτιά» στο παιχνίδι.

Λυκοθανάση και Σινέμογλου διεύρυναν το σερί της ΝΕΠ στο 5-0 για το πρώτο προβάδισμα της αχαϊκής ομάδας, ωστόσο το συγκρότημα του Γιάννη Μπενόπουλου είχε τις απαντήσεις και πέρασε μπροστά εκ νέου στο σκορ με τέρματα των Χαλδαίου και Κωνσταντοπούλου (8-7). Η Λυκοθανάση που πήρε τη σκυτάλη του σκοραρίσματος από πλευράς ΝΕΠ έκανε το 8-8 με το οποίο μπήκαν οι δύο ομάδες στην τελευταία περίοδο.

Η Λυκοθανάση έδωσε για δεύτερη φορά προβάδισμα στη ΝΕΠ και στη συνέχεια η Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη δέχτηκε τρίτη ποινή. Οι Πατρινές κατάφεραν στη συνέχεια να σημειώσουν ακόμα δύο γκολ με τις Σινέμογλου και Ευφροσύνη Τσιμάρα με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 11-8.