Βόλεϊ Α1: Μήνυση κατέθεσε ο Ρουμελιώτης για τα επεισόδια στην Κυψέλη

Κατώτερη του αναμενόμενου η Παναχαϊκή στο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής της Α1 κόντρα στον Παναθηναϊκό, καθώς γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ. Οι «κοκκινόμαυροι» δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να κοντράρουν τους καλύτερους «πράσινους» και η ήττα ήρθε φυσιολογικά.

Ωστόσο, το παιχνίδι ήταν επεισοδιακό στο τρίτο σετ, όταν ο αγώνας διακόπηκε. Συγκεκριμένα οι παίκτες της Παναχαϊκής κινήθηκαν εκτός αγωνιστικού χώρου, επικαλούμενοι δύσπνοια από καπνογόνο που είχαν ανάψει οι οπαδοί του Παναθηναϊκού, αλλά μετά από διαβουλεύσεις επανήλθαν.

Η εξέδρα είχε πάρει… φωτιά και ξεσηκώθηκε, όταν στην επόμενη φάση από την επανεκκίνηση του αγώνα ο Νίκος Ρουμελιώτης πήρε πόντο και τον πανηγύρισε έξαλλα. Σε αυτό το σημείο, σύμφωνα με καταγγελία των ανθρώπων της Παναχαϊκής, στην κερκίδα βρέθηκε ο Τάσος Ρουμελιώτης, ο οποίος δέχτηκε απειλές και επίθεση από οπαδούς του Παναθηναϊκού. Όπως έγινε γνωστό, ο Τάσος Ρουμελιώτης έκανε μήνυση σε αυτούς που του επιτέθηκαν.

Ο αρχηγός της Παναχαϊκής Νίκος Ρουμελιώτης μετά το τέλος του αγώνα της Παναχαϊκής και την ήττα στην Κυψέλη με 3-0, έδωσε συγχαρητήρια στην ομάδα του Παναθηναϊκού για τη νίκη της, αλλά υποστήριξε πως οι οπαδοί του αθηναϊκού συλλόγου δεν συμπεριφέρθηκαν καλά στους εκδρομείς από την Πάτρα.

«Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό. Ήταν καλύτερος και πήρε τη νίκη δίκαια. Εμείς δεν ήμασταν καλοί. Στο 3ο σετ εγώ και οι συμπαίκτες μου αισθανθήκαμε δυσφορία από καπνογόνο που είχε ανάψει νωρίτερα και ζητήσαμε να κάνουμε ένσταση. Μας το αρνήθηκε ο διαιτητής. Δεν πήρα την ομάδα να φύγω από το γήπεδο. Πήρα τους συμπαίκτες μου για να ρίξουμε νερό στο πρόσωπο μας. Οι οπαδοί του Παναθηναϊκού δεν συμπεριφέρθηκαν καλά στους εκδρομείς που μας συνόδεψαν από την Πάτρα και επιτέθηκαν στον αδελφό μου».